fallback

Италианският референдум - новото предизвикателство пред целостта на еврозоната

Влиянието на отрицателен вот на наближаващия референдум в Италия може да бъде много по-сериозно за Европа отколкото за Италия

17:46 | 19.11.16 г.

Влиянието на отрицателен вот на наближаващия референдум в Италия може да бъде много по-сериозно за Европа отколкото за Италия. Това сочат анализатори, които вярват, че зад него е част от същата сила, която лежеше зад Brexit и победата на Доналд Тръмп на изборите в САЩ, съобщава CNBC.

Италианските граждани ще гласуват конституционни реформи на 4 декември, като министър-председателят Матео Ренци залага политическото си бъдеще на това решение. Той заяви, че ще подаде оставка, ако цялостните промени на политическата система бъдат отхвърлени от страната.

32 социологически проучвания, публикувани от 11 различни агенции през последните 4 седмици, показват, че поддръжниците на отговора „не“ водят, като броят им постоянно нараства, посочва Ройтерс.

Холгер Шмийдинг, главен икономист на Berenberg Bank, казва за CNBC в интервю по телефона, че рискът на референдума в Италия го превръща в дори по-голямо политическо събитие от Brexit.

“За мен това е най-големият политически риск за еврозоната тази година. Не толкова референдумът, колкото последващият риск“, каза той.

„Ако след отрицателен вот на референдума се стигне до предсрочни избори, в които партиите предложат референдум за излизане от еврозоната, то това е много по-голям проблем, ще има сериозни ефекти на зараза в цялата еврозона“, добавя той.

Не всичко за Ренци е загубено обаче, като се има предвид, че социологическите проучвания прогнозираха погрешно както резултатите от изборите в САЩ, така и вота около Brexit.

Ако Ренци не успее да убеди италианските граждани да гласуват в подкрепа на конституционната реформа обаче, повечето анализатори очакват 41-годишният премиер да спази обещанието си и да подаде оставка.

Франческо Оджано, автор на „Бепо Грило Парланте“, казва за CNBC, че Ренци трябва да подаде оставката си „минута след резултата“, ако победители в референдума са поддръжниците на вота „не“.

Тези реформи, обяснява Оджано, ще доведат до по-малка роля на горната камара на Сената и ще ограничат влиянието на регионалните правителства.

Италианската партия Движение „Пет звезди“ силно се противопоставя на конституционната реформа и ако трябва да се има доверие на социологическите проучвания, движението ще бъде от страната на победителите през декември.

Всъщност движението се надява да се възползва от инерцията, натрупана от победа на референдума и да надделее над демократичната партия на Ренци на следващите избори, които може да се случат още през пролетта на 2017 г.

Оджано вярва, че подкрепата на движението в кампанията „срещу“ промените в крайна сметка се свежда до противопоставянето му срещу нова избирателна система, която според него се крие в конституционната реформа.

„Според Движението „Пет звезди“ хората няма да могат да избират собствените си представители в парламента и това е най-важният елемент“, каза той.

„Резултатът (от положителен вот на референдума) ще бъде парламент, пълен с бюрократи, посочени от техните партии, които веднъж избрани ще гледат да радват лидера си, а не да отговарят на нуждите на народа“.

Политическата несигурност вече се вижда и на пазарите. Флориан Байер, икономист във Fathom Consulting, предупреждава, че крехкият банков сектор на страната не може да си позволи още един икономически шок.

Доходността по италианските държавни ценни книжа (ДЦК) са сред най-засегнатите от глобалния възход на облигациите в понеделник. Доходността по 10-годишните ДЦК нарасна до най-високото ниво от над година, тъй като инвеститорите продължават да се страхуват, че новоизбраният президент Доналд Тръмп ще предизвика ускоряване на инфлацията през следващите години, което по принцип има обратния ефект върху облигациите.

Байер казва, че Ренци е персонализирал вота с намерението си да подаде оставка, ако изгуби, и сега хората имат възможност да обърнат гръб на правителството си.

“Brexit, американските избори и наближаващият италиански референдум са част от една и съща основна сила – промяна към изолационизъм“, казва той.

Подкрепата вдясно, като тази към Марин Льо Пен във Франция или Алтернатива за Германия – всичко това е част от същата глобална промяна. Няма място в света, където трансграничното сътрудничество да е толкова важно, колкото в еврозоната и референдумът е предизвикателство за това“, добавя той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:25 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още